loader image
اسب یاب
اسب یاب

شستشو با آب سرد برای بهبود آسیب های اسب

بعضی وقت ها شستشو با آب سرد برای اسب هایی که دچار مشکل و آسیب دیدگی هایی در ساق پا مانند آسیب به تاندون و رباط و … شده اند ، توصیه می شود .

یا اینکه معمولا پیشنهاد می شود که بعد از سواری های سنگین و طولانی مدت ، حتما دست و پای اسب را با آب سرد شستشو دهید ، اما چرا ؟ در این مقاله در اسب یاب به بررسی این موضوع می پردازیم …

کمپرس آب سرد دست و پای اسب

آنچه در ادامه می‌خوانید :

شستشو با آب سرد چه مزایایی دارد و چه زمانی باید از آن استفاده کرد ؟

هنگامی که بافت بدن آسیب می‌بیند، بدن مایعات مختلفی از جمله خون و لنف حامل گلبول‌های سفید و سایر اجزای شفابخش را برای کمک به بهبود ناحیه آسیب دیده ارسال می‌کند ، این دفاع طبیعی بدن است .

با این حال ، غیرعادی نیست که این مکانیزم دفاعی در بدن زیاده روی کند . خون زیاد باعث گرم شدن ناحیه آسیب دیده می شود و لنف ایجاد می شود و باعث تورم می شود.

این می تواند باعث آسیب بیشتر به ناحیه شود و بهبودی را پیچیده کند و به تاخیر بیاندازد .

بنابراین، شستشو با آب سرد زمانی استفاده می‌شود که بافت نرم ملتهبی در پاها وجود داشته باشد، مانند زمانی که اسب شما برای اولین بار آتل می‌زند، تاندون را خم می‌کند یا رباط را تحت فشار قرار می‌دهد.

همچنین می‌توان از آن برای اسب‌هایی استفاده کرد که پاهایشان پس از ایستادن زیاد در باکس محل نگهداری یا روی ماشین های اسبکش متورم می‌شود .

در برخی موارد، دامپزشک شستشو با آب سرد را برای نواحی که بریده شده یا دچار پارگی شده اند توصیه می کند.

شستشو با آب سرد برای بیرون کشیدن گرما از بافت ها، کاهش جریان خون اضافی، کاهش تورم و خونریزی و تسکین موقت درد استفاده می شود.

نکات مهم

مدت زمان شستشوی دست و پای اسب با آب سرد بسته به نوع آسیب یا دلیل استفاده از آن متغیر می باشد .

اگر اسب دچار آسیب جدی نشده است و فقط از یک سواری طولانی و پرفشار برگشته ، توصیه می شود که به مدت حداقل 5 دقیقه برای هر دست و پا زمان بگذارید و به خوبی دست و پای اسبتان را خنک کنید و همزمان با دو انگشت خود ، تاندون های آن را از بالا به پایین ماساژ دهید .

اما اگر دست یا پای اسب دچار آسیب جدی شده ، لازم است حداقل به مدت 20 دقیقه آب سرد را به آن ناحیه اعمال کنید و از ماساژ و تحریک بیشتر ناحیه بپرهیزید .

** توجه : اگر در منطقه ای با هوای سرد اسب را نگهداری میکنید یا در فصل های سرد میباشید ، توجه داشته باشید که سرد کردن بیش از حد دست و پای اسب ممکن است نتیجه معکوس بدهد و بدن اسب برای گرم کردن ناحیه بیش از حد سرد شده ، خون بیشتری بفرستد و تورم و اوضاع را وخیم تر کند .

بوت آب سرد درمانی

هر چند وقت یکبار این کار لازم است ؟

بسته به توصیه دامپزشک، ممکن است دو بار در روز، یک بار در روز یا یک روز در میان لازم باشد از شستشو با آب سرد استفاده کنید.

تا زمانی که دامپزشک به شما اجازه نداده است، نباید از شلنگ سرد روی زخم های باز استفاده کنید ، به خصوص اگر خونریزی بیش از حد وجود داشته باشد. ممکن است قبل از شستشو با آب سرد ، برش ها نیاز به بخیه زدن داشته باشند. اگر مطمئن نیستید که آیا باید جراحت یا آسیب دیدگی را با آب سرد شستشو دهید ، دامپزشک می تواند بهترین توصیه را به شما بدهد .

منبع مقاله : thesprucepets.com

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.